Jaki abonament samochodowy?

abonament samochodowyW dzisiejszych czasach posiadanie samochodu staje się w niektórych przypadkach wręcz niezbędne. Wielu ludzi, zwłaszcza młodych, dopiero co stawiających pierwsze kroki w dorosłym, zawodowym życiu napotyka na mur w postaci zaporowych cen nowych aut. Ostatecznie pozostaje więc rynek wtórny, ale i tam na porządne, zadbane auto z sensownym przebiegiem trzeba trochę odłożyć. Przedsiębiorca może wziąć auto w leasing, co przy odpowiedniej księgowości jest opłacalną alternatywą. Osobie fizycznej zostaje co najwyżej wzięcie auta w kredyt, ale i to zawsze jest decyzja wymagająca przemyślenia. Od jakiegoś czasu firma Hyundai wprowadziła ofertę promocyjną, która łączy powyższe rozwiązania, a w ślad za nimi podążyły inne marki: Skoda i Volkswagen.

Abonament samochodowy – co to jest?

Na czym polega? Abonament, bo tak określana jest propozycja południowokoreańskiego koncernu, skierowana jest zarówno do osób fizycznych, jak i firm. Otrzymujemy samochód nowy, z bieżącego rocznika i deklarujemy się na umowę na 13 lub 24 miesiące. Comiesięczna opłata, zależnie od modelu auta, czasu wynajmu i procentu wpłaty własnej (dziesięć lub piętnaście procent, możemy też ją pominąć) waha się między 630 a 1900 zł brutto. Obecnie mamy do wyboru cztery pojazdy. Nową Elantrę, Tucsona w dwóch wersjach, i40 oraz i40 Wagon. Wszystkie w stałej, nie podlegającej modyfikacji wersji wyposażenia COMFORT. Ważnym składnikiem oferty jest pakiet korzyści, który zawiera się w tej cenie. Otrzymujemy bowiem nie tylko samochód, ale również ubezpieczenie, pełną obsługę w autoryzowanych serwisach i zimowe ogumienie. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że podczas trwania umowy obowiązuje nas limit kilometrów – 24 albo 40 tysięcy kilometrów. W przypadku jednak  prywatnego użytku jest to zakres wystarczający, zwłaszcza biorąc pod uwagę jazdę po mieście.
Ogromnym plusem oferty Hyundai’a jest sama długość trwania umowy, która pozwala nam na wymianę samochodu po jej upływie na nowy. W ten sposób możemy zawsze cieszyć się najnowszym modelem, co nie jest bez znaczenia dla samej ekonomii jazdy – jak wiemy, nowe silniki są zdecydowanie bardziej oszczędne.

Skoda i Volkswagen w abonamencie?

Inne marki mają podobne zasady, choć różnice są istotne. W przypadku Skody należy wpłacić jedną piątą wartości auta, a potem przez trzy lub cztery lata spłacamy raty odpowiadające jednemu procentowi wartości samochodu. Po zakończeniu umowy możemy auto wykupić, lub zwrócić je dealerowi i np. wziąć na podobnych zasadach kolejne. Przykładowo, model Skoda Octavia, z wersją wyposażeniową Ambition to koszt opłaty wstępnej w wysokości 15,4 tys. złotych, a miesięczna rata wynosi 773 złote przy umowie trwającej 48 miesięcy i rocznym limicie przebiegu 20 tysięcy kilometrów.

Volkswagen swój abonament nazwał Easy Drive, podczas którego przez okres 3 lub 4 lat spłacamy jedynie rynkową utratę wartości auta, a po upływie tego czasu decydujemy się, w jaki sposób kończymy umowę.

Abonament samochodowy u pośrednika.

Można się spotkać również z przypadkiem, kiedy pośrednicy samochodowi oferują podobne rozwiązania. Jednym z przykładów jest Grupa Bednarek. W ten sposób możemy zdecydować się na samochody marki Seat, np. kompaktowy Seat Mii REFERENCE za 667 zł miesięcznie, na 48 miesięcy i bez wkładu własnego.
Oczywiście, jeżeli przeliczymy koszt, zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na opcję z wpłatą wstępną, uzyskujemy wartość odpowiadającej kupnie używanego auta, zwłaszcza biorąc pod uwagę możliwość jego późniejszej sprzedaży, co jest niemożliwe w przypadku wzięcia go w abonament. Wszystko ma swoje gorsze strony, ale propozycja tutaj przedstawiona jest co najmniej warta uwagi i na pewno znajdzie spore grono zadowolonych klientów. Możemy się spodziewać, że w przyszłości coraz więcej producentów będzie wprowadzać i uatrakcyjniać opcję abonamentu w swojej ofercie.

2 thoughts on “Jaki abonament samochodowy?”

  1. Czyli abonament tym rozni sie od typowego kredytu, ze nie powinno byc wplaty wlasnej, a serwis jest wliczony w oplate abonamentowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *