Pożyczka na samochód bez BIK, czyli jeśli nie w banku to….

Pożyczka na samochódW dzisiejszych czasach nietrudno usłyszeć w banku sakramentalne NIE. Nie, nie udzielimy kredytu bo już masz ich za dużo. Bo zarabiasz za mało. Bo spóźniłeś się gdzieś tam kiedyś z ratą itd. itp.  Ale co zrobić jeśli potrzebne Ci nowe auto, a zaglądając do portfela zdajesz sobie sprawę, że za gotówkę nie dasz rady, ciotka uparła się i nie chce pożyczyć, a perspektywa jazdy zatłoczonymi tramwajami wywołuje przerażenie? Jest jeszcze światełko w tunelu i nazywa się pozabankowa pożyczka na samochód. Najlepiej jeśli będzie to konkretnie pożyczka na zakup samochodu – jak w banku, tyle że nie w banku.

Pozabankowa pożyczka na samochód

Do niedawna jedyną taką powszechnie rozpoznawalną ofertę miała Motopożyczka. Firma w zasadzie miała dla zainteresowanych dwie propozycje: pożyczkę na zakup samochodu oraz pożyczkę pod zastaw pojazdu. Dla osób mających problemy z wiarygodnością kredytową stanowiła furtkę do zakupu pojazdu na raty. Wszystko zmieniło się gdy pojawił się na rynku nowy gracz, czyli pożyczka Mogo.

Nowa firma zaoferowała mniejszą kwotę pożyczki i wydaje się bardziej restrykcyjnie podchodzić do wiarygodności kredytowej swoich klientów, za to na korzystniejszych finansowo warunkach. Motopożyczka jakby odpuściła pola i na jej stronach dzisiaj znajdziemy już tylko ofertę pożyczki pod zastaw pojazdu. Mogo natomiast w najlepsze oferuje oba produkty.

Obie firmy działają w jednym sektorze, a to pozwala ocenić jakie różnice mogą występować w ofertach firm udzielających pożyczek motoryzacyjnych osobom, które zostały odprawione z kwitkiem ze wszystkich innych banków i instytucji.

Pożyczka a zastaw pojazdu.

Oczywistym jest, że w tego typu pożyczkach podstawowym zabezpieczeniem spłaty staje się nasz pojazd. Warto zatem dobrze czytać umowy, zapoznać się z kosztami – zwłaszcza z tymi dodatkowymi i ocenić czy nas na taką pożyczkę stać. Chodzi o to, by finalnie nie pozbyć się i gotówki i samochodu. A że koszty będą sporo wyższe niż w banku?  Cóż to właśnie jest cena, którą czasem trzeba zapłacić za tzw. złą historię kredytową.

W poniższym schematycznym porównaniu pokażemy Ci różnice między dwoma pożyczkami pozabankowymi. Mogo to pożyczka na samochód. Motopożyczka pozwala zaciągnąć pożyczkę pod zastaw pojazdu. Pożyczkom przyświeca różny cel, ale zastawem wciąż pozostaje przecież nasz pojazd. Dzięki takiemu porównaniu pożyczek, jeśli kiedyś zostaniesz zmuszony do skorzystania z takiego produktu, będziesz wiedział na co zwrócić uwagę i jakie pułapki mogą czaić się w umowach.

Pamiętaj, że mimo wszystkich wad te pożyczki są jakie są głównie dlatego, że wysokie jest ryzyko pożyczkodawcy, który postanawia “odpuścić” Ci brak wiarygodności kredytowej. 

Pożyczka Mogo Motopożyczka
cel nabycie samochodu uzyskanie gotówki
kwota pożyczki 35 tys. 50 tys.
okres kredytowania 48 mies.  60 mies.
rata (30 tys. na 36 rat) 1541,02 1801,15
możliwość spłaty przed terminem  tak tak 
wymagane AC tak (opcja) tak (pow. 10 tys.)
historia kredytowa tak nie
% wartości pojazdu max. 85% max. 80%
maksymalny wiek pojazdu 20 lat na koniec okresu kredytowania
ilość pożyczek na samochód jedna główna i dodatkowa
  Wniosek Wniosek

Na koniec kilka uniwersalnych wskazówek:

  • jeśli chcesz wyjechać za granicę Polski autem, stanowiącym zabezpieczenie pożyczki, skontaktuj się z pożyczkodawcą,
  • oferta pożyczki jaką składa Ci firma ma swój termin ważności, np. w Mogo po 21 dniach wniosek trzeba złożyć na nowo,
  • zazwyczaj złożenie wniosku i wycena auta są bezpłatne, jednak firmy pobierają różnego rodzaju opłaty np. prowizje,
  • w zależności od pożyczkodawcy może być przeprowadzane badanie Twojej historii kredytowej (Mogo) lub nie będzie ona brana pod uwagę (Motopożyczka)
  • pożyczka na samochód – firmy rozpatrują pożyczki nawet wtedy, kiedy nie możesz udokumentować dochodów (motopożyczka),
  • spłata pożyczki pod zastaw przed terminem ma swoje ograniczenia, trzeba zapłacić prowizję, czasem spłata może nastąpić najwcześniej po określonym czasie,
  • często do uzyskania pożyczki potrzebny będzie poręczyciel, firma może zażądać także podpisania weksla, 
  • ważne są warunki wypowiedzenia umowy przez firmę pożyczkową, np. w Motopożyczce wystarczy 7 dni opóźnienia w spłacie raty, czy lakonicznie wskazywane “pogorszenie się się sytuacji majątkowej Klienta”. 

2 thoughts on “Pożyczka na samochód bez BIK, czyli jeśli nie w banku to….”

  1. Choc firma oficjalnie staje sie wspolwlascicielem auta, ty nadal mozesz swobodnie z niego korzystac. Po podpisaniu wszystkich dokumentow musisz z umowa przewlaszczenia oraz pelnomocnictwem udac sie do wydzialu komunikacji wlasciwego dla twojego miejsca zamieszkania i zlozyc wniosek o wpisanie firmy pozyczkowej jako wspolwlasciciela samochodu do dowodu rejestracyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *